Ból kręgosłupa szyjnego

ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego ma podobną przyczynę jak w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Większość objawów w kręgosłupie szyjnym odczuwanych w obrębie szyi ma związek z różnymi etapami zwyrodnienia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia w kierunku kanału kręgowego.

Uszkodzenie dysku prowadzi do zablokowania stawu (ograniczona ruchomość głowy), sztywności karku, bólu czasami odczuwanego wyłącznie w okolicy łopatek, a czasami promieniującego wzdłuż kończyny górnej. Do tego w bardziej zaawansowanym stadium degeneracyjnym krążka, mogą dołączyć się objawy neurologiczne pod postacią zaburzeń czucia dotyku w kończynach górnych, osłabienia siły mięśniowej o różnym nasileniu zwane niedowładem.

Ból kręgosłupa szyjnego – rehabilitacja

Wczesna ingerencja terapeutyczna pozwala szybko pozbyć się problemu, gdyż w większości przypadków poprawa następuje po zastosowaniu manipulacji.

Przyczyn dyskopatii szyjnej należy upatrywać w siedzącym trybie życia z zastosowaniem niewłaściwej pozycji ciała. Niekiedy jednak zadziałanie niewielkich sił w tej okolicy (np. szarpnięcie) może spowodować przemieszczenie, a pacjent nawet nie potrafi przypomnieć sobie bezpośredniej przyczyny. Wiele przemieszczeń powstaje w nocy, z powodu utrzymywania asymetrycznej pozycji ciała.