Ćwiczenia na barki – rehabilitacja

Ból barku spotyka osoby w każdym wieku. Główną przyczyną takiego bólu są pewne urazy, przeciążenia, a nawet minimalne i długotrwałe zwyrodnienia stawów. O wiele lepiej jest zapobiegać powstawaniu takiego bólu niż później rehabilitować. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można zadbać o swoje barki.

Mięsień barkowy

Ruszaj się

Nasze stawy i mięśnie prezentują się w lepszej kondycji, jeśli regularnie zapewniamy im pewne ćwiczenia. Wystarczy więc zadbać o ogólnorozwojowe treningi w domu, nordic walking bądź wypady do siłowni. Jednak podnosząc ciężary należy zachować ostrożność, aby nie przeciążyć naszych barków, ponieważ wtedy mogłoby dojść do poważnej kontuzji. Tak więc za każdym razem się rozgrzewamy i nigdy nie bierzemy ciężaru ponad nasze siły. Taki umiarkowany ruch przyczyni się do ochrony barków przed urazami i przeciążeniami, a nawet zmniejszy ryzyko związane z występowaniem zmian zwyrodnieniowych.

Najbardziej pomocne na rozwój mięśni barków są tak zwane „ćwiczenia ogólnousprawniające”, a warto je wykonywać po konkretnych wskazówkach fizjoterapeuty. Nasze specjalistki rehabilitantki dopasują dla was zestaw ćwiczeń, ich częstotliwość oraz intensywność.

Zachowuj prawidłową pozycję ciała przez cały dzień

Podczas pracy i nauki często nie dbamy o prostą postawę ciała i przez to może nasilać się ból w barkach. Jeśli w ciągu dnia długo siedzimy, to powinniśmy postarać się o wygodny fotel, a zarazem pamiętać o prostej postawie. Jeśli nawet na początku będziemy się do tego przymuszać, to i tak bardzo dobrze na tym wyjdziemy. Z czasem takie dobre i codzienne nawyki wejdą nam w krew.

Zachowuj umiar czyli nie przemęczaj barków

Zbytnie obciążenie barków może przyczynić się do powstawania pewnych zapaleń, urazów i kontuzji. Jeśli mamy do wykonania wiele zadań obciążających nasze barki, to rozłóżmy je w czasie. Wtedy mięśnie barków będą mogły odpocząć i zregenerować siły, dzięki czemu będą świetnie przygotowane na dalszy wysiłek.

Zadbaj o barki przez odpowiedni materac i poduszkę

Sen ma bardzo istotne znaczenie na pełną regenerację naszego organizmu. Warto więc podczas spania zadbać o prawidłową postawę ciała. Tylko dzięki temu wyeliminujemy często główną przyczynę dolegliwości bólowych, związanych z barkami i kręgosłupem. Pomocne okazuje się wyszukanie odpowiedniego materaca, który powinien być dostosowany do naszej masy ciała.

Ułożenie stawów barkowych podczas snu jest również uzależnione od poduszki do spania. Zapewnimy rozluźnienie barkom, gdy zdecydujemy się na poduszkę ortopedyczną. Wykonana jest z elastycznego materiału, która pozwala utrzymać naszą głowę, a zarazem zapewnić jej wrażenie miękkości. Pozwala to na ustawienie stawów barków w odpowiedniej pozycji. Model takiej poduszki ortopedycznej powinien być dostosowany do tego, jak śpimy (na wznak, na boku, na brzuchu). Natomiast jej wielkość jest przede wszystkim zależna od naszego wzrostu.

Pamiętaj: Wyposażenie się w odpowiedni materac i poduszkę ortopedyczną warto potraktować jako inwestycję na lata, która zadecyduje przecież o jakości naszego zdrowia. A na pewno nie warto na nim oszczędzać.

Jeśli jednak chcemy jeszcze bardziej poprawić swoją postawę i ergonomię pracy oraz poprawić jakość snu to czeka nas przyjemna rehabilitacja. Warto więc skorzystać wtedy z pomocy specjalisty.