Jak chronić się przed zimowymi urazami

Pogoda w okresie zimowym może stanowić dla nas poważne zagrożenie, szczególnie jeśli nie uważamy. Poruszając się po śliskich chodnikach, na ulicy, po śniegu, możemy stracić równowagę. Takie upadki często kończą się stłuczeniami i siniakami. Natomiast czasami może dojść do poważniejszego urazu, na przykład skręcenia bądź złamania. Są na to narażone szczególnie dzieci, które są mało ostrożne, a zarazem bardzo aktywne. Także starsze osoby z powodu pewnych ograniczeń mogą mieć problemy z poruszaniem się i utrzymywaniem równowagi.

Jak więc skutecznie chronić się przed zimowymi upadkami?

Kobieta ćwiczy jogę w zimowym otoczeniu

Utrzymanie równowagi

Najtrudniej jest nam utrzymać równowagę na śliskiej powierzchni, więc z góry chcemy ich unikać. O wiele bezpieczniejsze są dla nas odśnieżone miejsca, posypane piaskiem i solą chodniki. Jeśli posiadamy pewien bagaż bądź zakupy, to dobrze rozłożyć ciężar na obie ręce.

Inną opcją jest plecak. Dzięki takim rozwiązaniom o wiele łatwiej będzie nam utrzymać równowagę. Osoby miewające trudności z utrzymaniem równowagi powinny zaopatrzyć się w dobrej jakości obuwie, laskę, a nawet kule. Zachowanie stabilności w trudnych warunkach przyjdzie jeszcze łatwiej, jeśli się nie spieszymy, lecz chodzimy wolniej. Stopy warto stawiać wtedy szerzej bądź poruszać się na lekko ugiętych kolanach.

Ubranie

Jeśli chodzi o zimowe ubrania, to warto aby były nie tylko ciepłe, ale również wygodne. Rezygnujemy więc ze zbyt ciasnych i długich kurtek oraz płaszczy. Dodatkowym wyposażeniem w okresie zimowym powinny okazać się rękawiczki, ponieważ pozwolą nam zrezygnować z trzymania rąk w kieszeniach, co ma negatywne przełożenie na szybką asekurację w razie potrzeby.

Czasami przyczyną upadku są zbyt duże szale i kaptury, które zmniejszają nam widoczność. Kobiety zimą powinny przestawić się na spodnie i zrezygnować ze spódnic. Najlepszym rozwiązaniem dla obu płci okażą się ubrania sportowe.

Obuwie

Duży wpływ na utrzymanie równowagi w okresie zimowym mają nasze buty. Powinny być dopasowane nie tylko do naszych stóp, ale również do warunków pogodowych. Zimą zalecane jest szczególnie obuwie na płaskiej podeszwie bądź z jak najmniejszym, lecz stabilnym obcasem.

Kobiety rezygnują więc ze szpilek na kilka miesięcy. O wiele większą stabilność ciała uzyskamy, jeśli nie doprowadzimy do wychłodzenia stóp. W tym celu można zaopatrzyć się w ocieplane obuwie, z dodatkowymi wkładkami termicznymi. Rowkowana struktura podeszwy dodatkowo poprawi naszą równowagę.

Ćwiczenia poczucia równowagi

Każdy z nas ma wrodzone poczucie równowagi, czyli czucie głębokie. Odpowiada ono za świadomość związaną z położeniem wybranych części ciała względem siebie i otoczenia. Dzięki specjalnym ćwiczeniom uzyskanym od rehabilitanta można trenować zmysł równowagi. Dzięki niemu zmniejszymy czas reakcji na pewne potknięcia i poślizgnięcia.

Pomoc w tym zakresie zapewnia nasz gabinet rehabilitacji i nasze doświadczone fizjoterapeutki.

Nauka upadania

Mimo naszych najszczerszych starań i tak w pewnym momencie upadniemy. Wcześniej jednak możemy ćwiczyć upadanie. Oczywiście nie chcemy tego czynić zimą bądź samodzielnie, ponieważ moglibyśmy zrobić sobie krzywdę.

Pomocą okazuje się trening z fizjoterapeutą. Nauczy on nas, jak powinniśmy się zachować podczas upadku. Dzięki temu ochronimy swoją głowę, plecy i inne części ciała. Dodatkowo zmniejszymy ewentualne urazy, ponieważ zaczniemy przyjmować każdy upadek na całe ciało.

Podczas upadku nie będziemy korzystać tylko z jednej dłoni, lecz od razu zaangażujemy nasze obie ręce, nogi, mięśnie brzucha, głowy i wiele innych. Dzięki temu siła upadku nie skumuluje się tylko na jednym stawie, ponieważ wtedy mogłoby dojść do poważnego urazu.

Jeśli chcecie nauczyć się bezpiecznie upadać bądź poprawić swoje poczucie równowagi to skontaktujcie się z naszymi doświadczonymi fizjoterapeutkami!